16 Haziran 2011 Perşembe

Sanal Bağımlılık ve Tehlikeleri

İnternet; yaşadığımız teknoloji çağının ve bilgi dünyasının en büyük ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri oldu. İnternet ağı, her türlü bilginin, haberin serbestçe ve sansürsüz olarak paylaşıldığı ortamlardan tutun da, alışveriş, müzik, eğitim ,internet’te kişilerin birbirleri ile tanışıp yoğunlaştıkları Sohbet odalarına kadar nerdeyse sonsuz bir ağdır. İnternet doğru ve yerinde kullanımla kişiye yada kişilere kazanımları olan, ama kötüye kullanımı ilede kaybettirdikleri ilede tehlikeli olabilir.Dünya üzerinde 100 milyondan çok internet kullanıcısının olduğunu hatırlatarak, dikkatli olunması gerektiğini unutmayın.

Sohbet odaları internette en çok gezilen ve paylaşım olan alan olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.


Sohbet ve Sosyal paylaşım sitelerinin sayılarının artması, aslında o alana yapılan talebin artması ile orantılıdır.Reel yaşamında, vasıfsız , silik olan kişiler, sosyal anlamda zayıf olanlar, çevresi ile iletişim eksikliği yaşayanlar, mutsuzlar, kalbi kırık olanlar, umutsuzlar belki ilk başta sadece hayatlarına bir renk getirmek için sohbet odaları ile tanışsalarda, zamanla vakitlerinin büyük bir bölümünü burda geçirmeye başlarlar. Gerçek hayattaki kişiliklerinden tamamen farklı bir kişiliğe ve hayata sahiptirler. Kendilerini olmak isteyip olamadıkları hayatı yaşayan kimlikleri ile tanıtırlar.Amaçları sanal kişiliklerinin bu ortamda kabul görmesi ve sevilmesidir. Tehlikeli boyutu ise, bu yalana kendilerinide inandırmalarıdır. Ve ikilemde kalırlar. Çünki reeldeki o ile , sanaldaki o tamamen farklıdır ve arkadaşlarıda farklılık içindedir. Arada kalır ve sonu ağır bir depresyona dönüşmektedir. Ailesini, çevresini tamamen unutup, sanaldaki çevresine adepte olmuştur.

Çevresindeki tüm gerçekleri de “sanal” diye yorumlamaya başladığında bunun ‘net‘ bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.Ne yaptığınızı bildiğiniz sürece güvende olursunuz.

1 yorum:

kiriknazlim dedi ki...

yazıyı çok okumadım ama resim acayipppp güzell
baktım anaa dedimm sigarası da var bu benim bir kaç sene sonraki halim mi :)))