8 Ağustos 2011 Pazartesi

Afrika’da Ramazan


Afrika dendiğinde aklımıza gelen ülkelerin başında yer alır Kenya. Peki bize bu kadar uzak bir coğrafyada Ramazanlar nasıl geçer merak etmiyor musunuz?


Kenyalılar Ramazana hazırlanırken ilk iş olarak bütün sokakları aydınlatıyor. Akşam ezanının okunmasıyla beraber Kenya sokakları bir festival havasına bürünüyor çünkü Kenyalı Müslümanlar iftar yemeklerini sokaklarda, özellikle de cami avlularında hep beraber yiyor. Ardından teravih namazları camilerde, cemaatin yoğun katılımıyla kılınıyor.


Sahura doğru ise Türkiye’dekine çok benzer bir adetle karşılaşıyoruz Kenya sokaklarında. Ramazan davulcusuna benzeyen bir gelenek halen Afrika’nın bu sevimli ülkesinde yaşatılıyor. Kenyalılar da sahura kalkması gereken Müslümanları Kudüm sesleriyle uyandırıyor. Bayrama doğru Ramazan coşkusu doruğa çıkıyor. İftardan sonra Kenya sokaklarında müzisyenler yöresel bir çalgı olan Matari’yi çalıyor ve tüm halk bu eğlencelere katılıyor.


Bayram içinse bambaşka hazırlıklar yapılıyor. Türkiye’de hanımlar arife gününü baklava başta olmak üzere tatlılar yaparak geçirirken, Kenyalı hanımlar da kuzu etiyle pişirilen yöresel yemekler yapıyor ve bayram misafirlerine bu yemekler ikram ediliyor. Genç kızlar ise arife gününde kınalar yakarak bayrama hazırlanıyor.


Bayram sabahı ise Kenyalılar için Ramazan coşkusunun en ilginç haliyle yaşandığı saatleri oluşturuyor. Bayram namazı camide değil, şehirlerin büyük meydanlarında kılınıyor. Namazdan sonra evlere dönen gençler içinse el öpmek çok sıradan bir adet. Çünkü Kenyalı gençler herhangi bir eve girdiklerinde her zaman büyüklerin elini öpüyor.
alıntı:msn

Hiç yorum yok: