25 Ağustos 2011 Perşembe

Ayrılamıyorum İşte!


Bir türlü ayrılamadığını anlatıyordu kadın. Kitabım ve kahvemle keyifli vakit geçirdiğim kafede, iki masa yanımda oturan kadının dertlerine kulak misafiri oluyordum.Ayrılamıyorum İşte!
Hep söylerim bende aşk mıknatısı var diye. Nereye gitsem, mutlaka etrafımda aşka, sevgiye, ilişkilere dair bir konu dolaşır. İlgilenmemek için zorluyorum kendimi ama baktım ki; kitabın aynı sayfasını dönüp duruyor gözlerim çünkü kulağım ve aklım kadında.

Çok sıradan ve artık klasikleşmiş bir konuydu kadının anlattığı; ayrılamamak! Adamın ona yaşattıklarını, nasıl canının yandığını, ihanete uğradığını, kullanıldığını ve bütün hepsini bilmesine rağmen çok sevdiği için ayrılamadığını söylüyordu.

Eskiden olsa konuya özür dileyerek karışır ve fikrimi söylerdim; bana sorulmuş gibi! Ancak bu sefer kulak misafiri olmaktan öteye geçmeden, size bu yazıyı yazmaya karar verdim. Belki o kadın da okur, belki sizin içinizde aynı durumda olanlar vardır…

Birini sevdiğiniz için ızdırap çekmek zorunda kalmamalısınız. Acı, sevdanın bitişine yakışır; hiç başlayamamasına yakışır ama yaşanırken bunca cefayı, eziyeti çekmek, ilişkinin sadece kişiliğini ortaya koyar.

İnsanlar bir ilişkiye neden başlarlar? Birlikte mutlu olmak, birlikte büyümek ve gelişmek için? Peki, size sürekli acı veren, eziyet eden, kullanan ve canınızı yakan biriyle yaşanılan ilişki amacına hizmet ediyor mudur?

Birinden ayrılamıyorsanız, suç artık karşı tarafın değildir. Sürekli çevrenize o insan hakkında sızlanmaktan vazgeçin çünkü buna izin veren sizsiniz. Üstelik bunun adını sevgi gibi ulvi bir duyguyla etiketleyerek; hem kendi çenenizi, hem çevrenizdekilerin çenesini kapatmış oluyorsunuz. Veya öyle olduğunu sanıyorsunuz…..

Biri tarafından hor görüldüğünüzde, ruhen veya fiziksel şiddet gördüğünüzde, aşağılandığınızda, kötü muameleye maruz kaldığınızda; içgüdüsel olarak oradan uzaklaşmak istersiniz. İnsan, normal şartlarda hayatını ve sağlığını korumak üzerine hareket edecektir. Bunu yapmıyorsanız, altta yatan sebepleriniz olmalı!

Birinin size sürekli kötü davranmasına izin verip, aynı zamanda onu sevdiğinizi söylüyorsanız; bilinçaltınızda kim bilir hangi zamanda yerleşmiş ve tüm davranışlarınızı kontrol eden bir kıymıkla yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Psikolojik olarak sorunlusunuzdur. Yardım almanız gerekiyordur. Psikolojide onlarca tanımı olan, farklı hastalıklara sahipsinizdir ama bunun adı hiçbir zaman sevgi değildir. Sevgi böyle kirletilmeyi hak etmez; kendinizi kandırmayın!