30 Eylül 2011 Cuma

Başbuğ'dan PKK ile ilgili bomba söz


İlker Başbuğ, Birand'ın Kanal D ana haber bülteninde özetini yayınladığı röportajda terör, MİT-PKK görüşmeleri, internet andıcı için konuştu...
GAZETECİLER.COM - Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 32. Gün'de Mehmet Ali Birand'ın sorularını emekliliğinden sonra ilk kez yanıtladı. "PKK

BAŞBUĞ İZLENİMLERİ
Mehmet Ali Birand bugünkü köşe yazısında röportaj için görüştüğü İlker Başbuğ'a ilişkin ekrana yansımayan notları paylaşmış.

"Çekim öncesinde ve sonrasında uzun uzun konuştuk. Davalarla ilgili olarak son derece rahat.

Ancak başka yönden ise sıkıntılı veya rahatsız olduğu da hissediliyor. Bu konularda hiç konuşmak istemiyor.

Sıkıntısı da sorulara verdiği ve vermek istemediği yanıtlardan anlaşılıyor.

Söyleyeceği herhangi bir sözün eski silah arkadaşlarını rahatsız edebileceğini hesaplıyormuş gibi bir hali var. Konuşurken çok dikkatli. Kelimelerini büyük bir itina ile seçiyor. Polemiklerden özellikle kaçıyor .

İnternet Andıcı davasında tanıklık etmeye hazır olduğunu söyledi.

Yazının tamamı için tıklayın


şanslı bir örgüt" diyen Başbuğ, flaş açıklamalar yaptı.

İlker Başbuğ emekliliği sonrası ilk kez konuştu. Eski Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 1 Mart 2003'teki tezkerenin reddedilmesiyle PKK'yı bitirme şansının kaybedildiğini iddia etti.

MİT-PKK görüşmesinde gizlilik ihlaline dikkat çeken Başbuğ, terörle mücadelede özellikle de Kandil'e yönelik operasyonlarda ABD'nin bilgisi olmadan hareket edilemeyeceğini söyledi.

İnternet andıcı davasında istenildiği taktirde ifade vermeye gideceğini de söyleyen Başbuğ, Işık Koşaner'in internete sızan açıklamalarıyla ilgili itirafları da öz eleştiri olarak kabul etti.

PKK ŞANSLI BİR ÖRGÜT
İşte Başbuğ'un konuşmasından flaş bir bölüm:

"PKK aslında şanslı bir örgüt bana göre. Dört defa en azından terör örgütünü elimine etme şansına sahiptik. Mesela 1986 yılında Abdullah Öcalan'ın konuşmalarına bakın, 'Bitiyoruz' diyor. 1987 yılında sıkıyönetimden OHAL'e geçiyoruz çünkü örgüt üzerine bir baskı kurmuşuz. Ama son darbeyi vuramıyoruz.
Askerlik süresini 15 aya indiriyoruz. Terör sonra tekrar tırmanıyor. Başarı sağladığınız anda alacağınız kararlar çok önemli. Son şans 1 Mart 2003 tezkeresi idi. Tezkere olayı eğer kabul edilseydi oluşan şartların PKK ile mücadele açısından bize çok büyük fırsatlar yaratmış olacağına inananlardanım."


alıntı: gazeteciler

Hiç yorum yok: