2 Ekim 2011 Pazar

Estetik’te Doğruyu yanlıştan ayırın


Estetikle ilgili o kadar çok şey söyleniyor ki, neyin doğru neyin yanlış olduğunu çözemiyoruz. Bir kafa karışıklığıdır, gidiyor...Siz de doğruyu yanlıştan ayırmak, gerçek bilgiye ulaşmak istiyorsanız Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Haluk Duman’ın söylediklerine kulak verin.
Estetik burun düşer.
Bugün kullanılan cerrahi tekniklerde ‘burun düşmesi’ diye bir durum söz konusu değil. Yıllar içinde elde edilen deneyimler ışığında artık burun deliklerinin ortasındaki kemiğin tamamen alınması gibi hatalı uygulamalar yapılmıyor. Günümüz ameliyatlarında en önemli risk; istenilen sonuca ulaşılamaması. Çünkü vücut zamanla bazı durumları çok iyi gizlerken bazen ortaya çıkarabiliyor. Ancak fazla ya da eksik bir durum varsa, cerrah bunu 6-12 ay içinde rötuşlarla çözebilir.
Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir.
Burun estetiğinde kullanılan geçici yöntemlerden biri dolgu maddesi. Burun estetiği operasyonu geçirmiş, küçük düzensizlikleri olan uygun durumlarda dolgu maddesi kullanılabilir. Ama botoksla burun kaldırmak, iple asmak gibi yaklaşımlar doğru değil. Yapılsa bile bir müddet sonra eski halini alır.
Silikonlu meme patlar.
Ancak delici travmada silikonlu meme patlayıp delinebilir. Bunun dışında, silikonun patlaması için büyük darbe alması gerekir. Eskiden protez memenin içinde bulunan silikon yapısı jel kıvamındaydı, şimdi jöle kıvamında. Dolayısıyla bu bölgede yırtılma dahi olsa silikon vücuda yayılamaz ve rahatlıkla tamamını çıkarmak mümkündür. Travma sonrası silikonu hemen çıkarmakta fayda var. Ama uzun süre patlayan silikonla yaşamış hastalara da rastlanıyor.
Yağ enjeksiyonu ile meme büyür.
Yeni ve zorlu bir yöntem, deneme aşamasında. Meme rekonstrüksiyonu için rahatça kullanılıyor. Hastaya kendi dokusuyla ya da protezle meme yapıldıktan sonra bazı rötuşlar uygulanır. Bunlardan biri de eksik kalan dokunun yağ enjeksiyonuyla yerine konması. Bu tür uygulamalarda yağ enjeksiyonu iyi sonuçlar veriyor.
Silikon protez kanser riskini artırır, bebek emzirilmez.
İkisi de doğru değil. En fazla, olası bir kanser teşhisini zorlaştırabilir. O da günümüzde gelişen tekniklerle zaten ortadan kalktı.

Botoksun etki mekanizması, felç tarzındadır. Sinirden kasa geçen iletiyi bloke eder. Bloke olan kas hareket ettirilemez. Bu nedenle harekete bağlı kırışıklıklar oluşmaz. Botoksun kişiye zararı dokunmaz.
Botoks beyne gidip zarar verir.
Bugüne kadar yayınlanmış hiçbir olguda böyle bir durum söz konusu olmadı. Hatta bazı migren hastalarına faydası bile oluyor. ? Botoksla hep birbirine benzeyen yüz ifadeleri oluşur. İyi yapılan bir botoks uygulamasında sonuç harikadır, müdahale asla anlaşılmaz. Önemli olan, verilecek dozu kişiye göre, titizlikle ayarlamak.
Benlere bıçak değince kansere dönüşür.
Bu düşünce, eskiden yapılan uygulamalarla alakalı. Beni almak çok kolaydır, ancak oluşan defekti kapatmak zordur. Bu nedenle eskiden lezyon güvenli sınırdan kesilemiyordu. Gerekli sınırlarından alınmadığı için de aynı yerde ben tekrar oluşabiliyordu. Orada kalan tümör dokusu daha sonra agresif bir şekilde tekrarlıyordu. Günümüzde güvenilir sınırlardan tümörler çıkartılıyor, bölge uygun şekilde kapatılıyor. Bu yüzden ben yeniden belirmiyor.
Liposuction sonrası ameliyatlı bölge daha çok kilo alır.
Hayır. Çünkü doğarken vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı sabitlenir. Kilo alındığı zaman hücrelerin sayısı artmaz, hacimi artar. Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azalır. Hacmin artması için her yağ hücresinin daha fazla genişlemesi gerekir.
Liposuction ile 20-30 litre yağ alınabilir.
5 litreyi geçmemek gerekir. En fazla 10 litre alınabilir. Aynı bölgeden birkaç defa uzun aralıklarla liposuction yapmak mümkün. Üstelik, zaten 20-30 litre yağ kaybetmesi gereken kişiye liposuction uygulanmaz. İdeal liposuction hastası, kilo vermesine rağmen bazı bölgelerde zayıflamaya direnç oluşanlardır.
“Yazın değil, kışın rahat”
Estetikte en iyisi, en yeni yöntemdir.
Yöntemler her geçen gün gelişmekte ve değişmekte. Ancak bundan, en yeni tekniğin en iyisi olduğu sonucu çıkarılmamalı. Çünkü tam tersi sonuçlar da oluşabilir. ‘İdeal’ olan en yeni yöntem değil, plastik cerrahide geçerliliği kabul edilmiş yöntemdir.
Estetik operasyonlar en rahat yazın yapılmalı.
Aksine, ameliyatlar kış aylarında daha rahat yapılır. Bir estetik ameliyatın ardından yaklaşık 10-15 gün nekahat dönemi gerektiği için yaz izninde neşter altına yatmayı tercih eden çok kişi var. Ama yaz aylarında güneş ışınlarının olumsuz etkileri söz konusudur. Işınlar, özellikle yüze yapılan estetik ameliyatlarda renk değişikliklerine neden olabilir. Bundan korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmak yeterlidir.
Erkekler en çok dolguyu tercih ediyor.
Hayır. Erkekler en fazla botoksu tercih ediyor. Sonra dolgu ve liposuction yaptırmak istiyorlar. Rinoplasti (estetik burun ameliyatı), jinekomasti (meme küçültme) ve göz kapağı ameliyatları da yaptırıyorlar. Erkekler, kadınlar gibi yağlanmadıkları için, yaygın operasyonlar onlara uygulanmaz.
Bir bölgeye estetik yapıldı mı sürekli yenilemek gerekir.
Burun için yapılan operasyonda böyle bir durum söz konusu değil. Ancak yapılan diğer estetik operasyonlar deforme olabilir. Örneğin 20 yaşında yapılan meme dikleştirme operasyonu 50 yaşına kadar aynı görüntüde kalmaz. Değişim devam eder. Ya da diyelim ki yüz germe operasyonu oldunuz, 10 yıl gençleştiniz. Yaşınız ilerlediği zaman değişimlere uğrarsınız. Dolayısıyla tekrarlamanız gerekebilir.

alıntı : posta

Hiç yorum yok: