7 Ekim 2011 Cuma

"Geçen yılki şampiyonluk namuslu bir şampiyonluktu"


Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin bir çok soruya cevaplar verdi.07/10/11 02:31
.İşte Aykut Kocaman’ın açıklamalarının önemli satırbaşları şöyle:

"Geçen yılki şampiyonluk namuslu bir şampiyonluktu"
Geçen seneki şampiyonluğun namuslu bir şampiyonluk olduğuna ve çok net bir şekilde temiz olduğuna inanıyorum. Sahanın içi temiz gözüküyor. Eğer sahanın temiz olmayacağını söyleyecek bir futbol heyeti kurulur ve olumsuzluklara kanaat ederlerse, yaşananlarda futbolcu, hakem, para unsuru varsa zaten konuşmanın anlamı yok! Ama çok güçlü bir kanaat oluşması lazım.

"İşin zivesi burasıdır"
Fenerbahçe'yi bırakmam söz konusu değil. Burada bulunduğum sürece, kulüp de beni istediği sürece +1'lerin benim için bağlayıcı bir tarafı yok. "Yarın öbür gün ayrıldığımda gereği yerine getirilsin" diyecek durumum yok. Fenerbahçe'de oynamış her futbolcu için bu işin zirvesi burasıdır, ben de zirvede olduğumu düşünüyorum.

"Yeni Malatya ve Pendik maçları diplerdi"
Bugüne kadar geldiğimiz yer itibari ile dip noktanın geride kalanlar, o talihsiz süreçte yaşananlar olduğunu düşünüyorum. Geçen sezon yaşadığımız Yeni Malatyaspor maçına kadar gelen süreçler de dipti. Fenerbahçe tarihinde bir Pendik maçı var, o da dipti.

"Olumlulukla katılmaya çalıştım"
Kriz sürecinde başta taraftarlarımız olmak üzere yönetimimiz ve futbolcular, herkes son derece olumlu tavırlar sergiledi. Süreçte geçmişe nazaran daha fazla sorumluluklar alınarak, daha doğru davranıldı. Ben de şahsen bu sürece elimden gelen olumlulukla katılmaya çalıştım. Başka hiçbir şey yapmadım.

"Olağan ligde favoriyiz"
Olağan ligde favoriyiz ama bu lig olağandışılıkları barındırıyor. Önce bir lig oynayacaksınız, ondan sonra puanlarınız yarıya düşecek sonra tekrar şampiyonluğu isteyen takımlarla bir lig daha oynayacaksınız. En azından 34 haftalık lig için en büyük favori olduğumuzu söyleyebilirim, bunu ağzımı doldurarak söyleyebiliyorum. Bunu neden söylüyorum? 5 maçta gözlemlediklerimden bir tanesi kazanma alışkanlığımız olduğu, daha da önemlisi takım savunması. Takım savunmasını oturtmuş takımlar lige her zaman ortaktır. Oyuncularım topun arkasına geçmeyi, severek yapmaya başladı. İlerleyen süreçte Henri Bienvenu'nun da gelmesiyle birlikte ofansif anlamda da gelişeceğiz.

Futbolcuların serzenişleri
Hiç umurumda bile değil. Futbolcu zaten üzülmezse kızmazsa serzenişte bulunmazsa futbolcu değildir. Üzülecek, kızacak, sevinecek. Ancak bu tepki sahaya yansırsa, antrenman yapmamaya dönerse ya da görev verildiğinde sahaya girdiği andan itibaren olumsuz tepkiyi orada gösterirse o zaman açıkça söyleyeyim tüylerim diken diken olmaya başlıyor, farklı bir kişiliğe dönüyorum.

Şike ile ilgili olarak
Hiçbir aklı başındaki insanın 'Şike var, cezası olmasın' diyebileceğini düşünmüyorum. Sanki bu durumun sunuluşunda bir yanlış var. Sanki böyle yeni bir yasa hazırlansın gibi zaman zaman sunulan bir durum var. Buradaki esas soru; gerçekten şike tespit edildiği zaman şikenin cezası bu kadar mı olmalı?

"Şikeyi düşünmek hoş değil, ahlaki değil"
Şikeye teşebbüste ayrışmalar var. Kamuoyunda farklı düşünceler olabilir. Şikeyi düşünmek hoş bir şey değil, doğru değil, ahlaki değil. Sahada eğer şike yoksa, şike sahanın içine inmediyse, takımın, benim, oyuncuların ya da başka takımların suçu ne? İkisini birbirinden ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Ligin ikinci yarısında bütün rakiplerini yenmiş bir takımın tüm bu olanlardan ayrı tutulması gerekiyor.

Başbakan ile görüşme
Sayın Başbakan ile ilgili görüşmeyi, daha önce de dile getirdim, Sayın Başbakan açıklamadığı için bu konuda hep suskun kaldım. Konuşmak istemem.

"Stoch'la ilgili önyargılarım yok"
Stoch'un bulunduğu bölge şu anda kadro yapısı içinde rekabetin en yoğun olduğu bölge. O bölgede oynayan Dia var, Caner var, Uğur var, orada oynayabilecek Sezer var, Bienvenu de oynayabilir. Ben de aklım yettiğince antrenmanlarda izleyerek, bazen hata da yaparak kendi doğrularımı yaratmaya çalışıyorum. Ama Stoch ya da diğer oyuncularla ilgili ön yargılarım yok.

"Yolu açık olsun"
Emenike konusuna artık fazla girmenin anlamı yok. Geçmişe dönük yaraları kaşımanın da faydası yok. Bir şekilde gitti. Yolu açık olsun demek lazım.

"Zamanı gelince konuşacağım."
Trabzonsporluların şampiyonluk istekleri için zamanı gelince konuşacağım. Kişisel özelliklerimden biri futbolsever olarak tüm maçları izlemek. Bırakın bir Türk takımının Avrupa Kupası maçını, birçok Avrupa ligi maçını izliyorum.

"Olağanüstü olaylar oldu"
Geçen sene olağanüstü bir sezon geçirdik. İkinci yarıdaki 17 maçın 16'sını kazanan bir takımın liderinin bu sezon ne yapacağını ben de merak ediyordum. Ancak araya o kadar olağanüstü olaylar girdi ki, şu anda sağlıklı bir değerlendirme yapmam mümkün olmayabilir. Bu sezon 5 maçta 13 puan yaptık. Alex'in bu konudaki yoğunluğunun azalmış olması diğer oyuncuların sorumluluğunun arttığını da gösterebilir.

"Zihniyet dönüşümü gerekiyor"
Alex artık 34 yaşında. Çok zeki bir oyuncu. Ama bir gerçek var ki yavaş yavaş Alex'siz Fenerbahçe'yi de düşünmeliyiz. Alex, Hasan, Hüseyin'den önce zihniyet dönüşümünü yapmamız gerekiyor.

Alex'in yardımcı antrenör olması
Hakikaten her tarafıyla çok esnek bir soru. Yanıtlamadığınızda da farklı yorumlanır. Ben böyle düşünürsem acaba Alex öyle düşünecek mi? Sadece benim bunu istememle olacak bir şey değil. İki taraflı bir şey bu. O günleri görmek ve değerlendirme yapmak daha doğru'' diye yanıt verdi.

"En iyi oyuncular elinizdeki oyunculardır"
Ben bulunduğum takımın oyuncuları ve onların gelişimine kendini biraz daha adamış teknik direktör tiplerinden biriyim. Şunu öğrendim; en iyi oyuncular elinizdeki oyunculardır. Transferde ne yapabiliriz diye de düşünüyoruz.

"Biri beni geçecekse bu Alex olsun"
Fenerbahçe'deki 140 golüm bir gün birileri tarafından geçilecekti. Fenerbahçe tarihinde birileri beni geçecekse, bu Alex olsun.

Tarafsız saha ile ilgili
Sezon içerisindeki Trabzonspor maçlarının tarafsız sahada oynanması fikrine sıcak bakmıyorum, gereği yok. Diyelim ki bu sene tarafsız sahada oynandı. Sonra? Ya ertesi sene? Bence olaylar daha da büyür. Olaylar tabi ki olmasın ama tarafsız sahada oynanması fikrinin doğru olduğunu düşünmüyorum.


Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı veya Futbol Federasyonu Başkanlığı
Hiç aklıma bile gelmedi. Ben hala iyi bir teknik direktör olma yolunda ilerlemek istiyorum

Aziz Yıldırım Hakkında
Başkan için şunu söyleyebilirim. Bu kulübün 1998'den bugüne kadarki süreçte aldığı yol çok net bir şekilde ortada. Başkan'ı hep şampiyonluklarla eleştirdiler. Esası kaçırdılar. Kulübümüzün nereden nereye geldiği net şekilde gözüküyor. Bu işin şahikası (göstergesi) Manisaspor maçındaki kadın ve çocuklardan oluşan taraftar grubuydu.
Başkan'ın gözaltına alındığını Hasan Çetinkaya'dan (kulüp menaceri) duydum. Kızımı yaz okulu için yolcu etmiştim, döndükten sonra uykuma devam ediyordum. Telefonla uyandım. Şoke edici bir durum tabi. Başka hiçbir kelime bunun yerini tutamaz. Şoktan şöyle kurtuldum; maçları seyrettim. Söylenenlerle, o bombardımanla, sahada olanlar arasında tezat olduğunu gördüm. 3 gün boyunca yanlı bir bombardıman vardı. O tapeleri okuduktan sonra da maçlarla ilgili fikrim hiç değişmedi.

Arda Turan
Futbolla ilgisi biraz olan, bırakın teknik direktörü, her futbolsever için Arda çok önemli bir oyuncudur. Hele teknik direktörler için de fazlasıyla....

Namoğlu'nun "Biz temiziz" beyanatı
Çok şanssız bir beyanattı. Ortam yüzünden yanıt vermek istemedim ama Sayın Namoğlu bence biraz düşünürse ne kadar şanssız bir beyanat olduğunu anlar. Ağzımızdan çıkan sözleri biraz tartarak düşünerek konuşmakta fayda var. Bence çok şanssız bir beyanattı. Sayın Namoğlu'ndan o düzeltmeyi de bekliyoruz açıkçası''
alıntı:HTspor

Hiç yorum yok: