10 Ekim 2011 Pazartesi

MUSTAFA BALBAY MAHKEMEDE NELER SÖYLEDİ
CHP Milletvekili Mustafa Balbay yarınki Meclis açılışı öncesi, 'Benim yerim Meclis' sözleriyle talep ettiği tahliyesine, mahkemeden ret kararı çıktı. Mahkeme başkanı ile oldukça ilginç diyaloglar yaşayan Balbay, hakaret etse ya da kaçsa da dokunulmazlığı nedeniyle kimsenin hakkında idari işlem yapamacağını savundu. Bu arada ret kararının ardından mahkemeyi yuhlayanlar ise dışarı çıkarılmayacak haklarında yasal işlem yapıldı.

İkinci Ergenekon davasının bugün yapılan duruşmasında söz alan tutuklu sanık CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, 'Benim yerim Meclis’ dedi ve tahliyesini talep etti.

CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın da tahliyesini istediği mahkeme heyeti, kararını akşam saatlerinde 'ret' şeklinde açıkladı. Tahliye umuduyla İzmir ve Zonguldak’tan duruşmaya gelen izliyicilerin bu kararı yuhalaması üzerine, mahkeme, bu kişilerin dışarıya çıkmasını engelleyerek haklarında işlem yapılmasına karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın tahliye taleplerini, 'kuvvetli suç şüphesi bulunduğu' gerekçesiyle reddetti.

Mahkeme heyeti, 18 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Kasım 2011'e erteledi.

İSA GÖK YEMİN ETMEYECEK

Bu arada CHP’nin yemin etmeyen tek milletvekili İsa Gök, gün içinde, tahliye taleplerine ilişkin ret kararı çıkması durumunda yarınki Meclis açılışında da yemin etmeyeceğini açıklamıştı.

BALBAY MAHKEMEDE NE DEDİ?

CHP Milletvekili gazeteci-yazar Mustafa Balbay, talepte bulunmak için söz aldığı duruşmada, Balbay, “Anayasa'nın 14. maddesinde 'devlete karşı suçlar' deniyor. Bizi hükümete karşı suçlardan yargılamaktasınız. Lütfen bunun ayrımını yapın. Siz kendiniz içtihat oluşturuyorsunuz. Anayasaya karşı da mı özelsiniz?'' dedi.

Mustafa Balbay'ın ''İşlenen suç hükümete karşıysa, devlete de karşıdır diyorsunuz'' sözleri üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Siz gerekçeli kararın tamamını okumuyorsunuz. Okursanız anlarsınız'' dedi.

"YARGILANMAK İSTİYORUM"

''Ben yargılanmak istiyorum. Milletvekili olarak Meclis'e gitsem de yargılamaya katılacağıma söz veriyorum'' diyen Balbay, bu aşamadan sonra yargılanmanın durmasını istemenin, suçu kabullenmek anlamına geldiğini söyledi.

Terörle ilgili yazıları olduğunu anımsatan Balbay, ''Şu anda yaşadığımız manzara karşısında ciğerim değil, her yanım yanıyor'' şeklinde konuştu.

'ŞİŞLİ'DE DEĞİL, SİLİVRİ'DE DOKUNULURUM'

Balbay'ın, gizli tanığın kimliğini açıkladığı iddiasıyla Şişli Adliyesinde yargılandığı davaya TBMM'den gelen yazıda dokunulmazlığının bulunduğunu söyleyerek, ''Şişli'de dokunulmazım. Silivri'de dokunulurum'' diye konuştu. Başkan Özese de ''O dava ile buradaki davada hakkınızdaki sevk maddeleri farklı'' dedi.

Balbay'ın, ''Ben ağır hakaretleri etsem bana dokunamazsınız, hakkımda dava açamazsınız'' sözlerine Özese, ''Size de yakışmaz zaten'' diye konuştu.

'İZLEYİCİLER ARASINDAN KAÇSAM...'

Atletik bir insan olduğunu, koşulara katıldığını ifade eden Balbay, ''Şu anda izleyicilerin arasına girsem ve kaçsam 6 ay firar cezası var ama bana dokunamazsınız'' dedi.

İzmir'de her 2 seçmenden birinin kendisine oy verdiğini, güvendiğini ifade eden Balbay, ''Bunun hiç bir anlamı yok mu?” diye konuştu.

'BENİM YERİM MECLİS'

Mustafa Balbay, “Bırakın milletin sinesine, milletin meclisine gideyim. Benim yerim Meclis'tir. Yarın 1 Ekim. Heyetinizin şu anda oluşmuş olan milli iradeye, bütün sorunların çözüm yeri olan Meclis'e saygı göstermesini, Meclis'in tam olarak toplanması için adım atmasını bekliyorum'' dedi.Alıntı:İnternet haber

Hiç yorum yok: