23 Aralık 2011 Cuma

Ayhan Çarkın, Tarık Ümit'in cesedinin yerini gösteriyor


Faili Meçhul Cinayetler kapsamında tutuklu bulunan eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın, 1995'ten bu yana kendisinden haber alınamayan MİT'çi Tarık Ümit'in gömüldüğünü öne sürdüğü yeri göstermek için Silivri'ye götürüldü

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden yer gösterme işlemi için çıkarılarak İstanbul'a getirilen Ayhan Çarkın, Silivri'nin Beyciler Köyü'ne götürüldü. Çarkın, mahkemenin talep etmesi halinde Tarık Ümit'in cesedinin bulunduğu yeri gösterebileceğini belirtmişti.

Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden dün saat 10.00 sıralarında çıkarılan Çarkın, Büyükçavuşlu'ya götürüldü. Çelik yelek giydirildiği görülen Çarkın'ın yer göstermesi sırasında çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.


Sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a getirilen ve Adli Tıp Kurumunda sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından bir süre Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğünde tutulan Çarkın, daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında buradan çıkartıldı.

Çarkın'ın ardından, 1995 yılında kaybolan Tarık Ümit'in amcası Cemalettin Ümit de özel bir araçla emniyetten ayrıldı.

Basın mensuplarının yoğun ilgisi altında Silivri'nin Beyciler Köyü'ne getirilen Çarkın, burada araçtan indirildi.

BEYCİLER KÖYÜ'NDEN KUŞBAHÇE MEVKİSİNE

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden yer gösterme işlemi için çıkarılarak İstanbul'a getirilen Ayhan Çarkın, Silivri'nin Kuşbahçe mevkisine götürüldü.

Silivri'nin Beyciler Köyü'nde bir süre kalan Ayhan Çarkın ve beraberindeki ekipler, Kuşbahçe mevkisine geçti.

Çarkın'ın yer gösterme işlemine Tarık Ümit'in amcası Cemalettin Ümit de eşlik ediyor.

>>> AYHAN ÇARKIN YER GÖSTERMEK İÇİN SİLİVRİ'DE >> VİDEO

"ŞU CESETLER BULUNSUN DA RAHATLIYAYIM"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden yer gösterme işlemi için çıkarılarak İstanbul'a getirilen Ayhan Çarkın, “Şu cesetler bulunsun da rahatlayayım, inşallah bulunur” dedi.

Ayhan Çarkın'ın yer gösterme işlemine katılan ekipler, Silivri'nin Kuşbahçe mevkisinde bulunan et lokantasının yakınındaki geniş bir alana bant çekerek giriş çıkışları durdurdu.

Çapayla bu alandaki bazı yerlerin otlarını temizleyen ekipler, detektörler ve köpeklerle aramalar yapıyor.

Aramalar sırasında Çarkın'ın yanındaki polislere “Şu cesetler bulunsun da rahatlayayım, inşallah bulunur” dediği, incelemeye eşlik eden eden savcının da Çarkın'a “Burada çeşme hatırlıyor musun? Demiryolunu hatırlıyor musun?” diye sorduğu duyuldu.

AYHAN ÇARKIN, ÜÇÜNCÜ DURAKTA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden yer gösterme işlemi için çıkarılarak İstanbul’a getirilen Ayhan Çarkın üçüncü durağında.

Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden dün saat 10.00 sıralarında çıkarılan Ayhan Çarkın, ilk olarak Beyciler Köyü’nde, daha sonra da Silivri’nin Kuşbahçe mevkisinde bulunan et lokantasının önünde yer gösterdi. Bir polise elinden kelepçeli olan ve çelik yelek giydirilen Çarkın’ın göstereceği yerler arasındaki üçüncü durak ise Beyciler Köyü yakınlarındaki Umut Vakfı Hatıra Ormanı oldu. Bir süre burada yer gösteren Çarkın daha sonra orman içinde başka bir bölgeye yöneldi. Burada da bazı yerleri eli ile işaret eden Çarkın’ın gösterdiği yerlere, askerler tarafından güvenlik şeridi çekildi.

ÇARKIN'IN GÖSTERDİĞİ YERDE KAZI YAPILDI

Faili Meçhul Cinayetler kapsamında tutuklu bulunan eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın'ın yer gösterdiği 3. noktada kısa süreli kazı çalışması yapıldı. Sabah saatlerinden itibaren 2 noktada yer gösteren Çarkın son olarak savcı ve polisi , Beyciler Köyü yakınlarındaki ormanlık alana getirmişti. Çarkın'ın burada gösterdiği noktada kısa süreli kazı çalışması yapıldı. Traktörler yapılan yaklaşık 40 dakikalık çalışmadan sonuç alınamadı.

ÇELİK YELEKLİ OLMASI DİKKAT ÇEKTİ

Faili Meçhul Cinayetler kapsamında tutuklu bulunan eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın, 1995'ten bu yana kendisinden haber alınamayan MİT'çi Tarık Ümit'in gömüldüğünü öne sürdüğü yeri göstermek için Silivri'de. Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden dün saat 10.00 sıralarında çıkarılan Çarkın, Büyükçavuşlu'ya götürüldü. Çelik yelek giydirildiği görülen Çarkın'ın yer göstermesi sırasında çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

ÇARKIN FENERBAHÇE ORDUEVİ’NİN ÖNÜNE GETİRİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul’a getirilen Ayhan Çarkın, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’nde bulunan yerleşkesinden Fenerbahçe Orduevi’nin önüne getirildi. Orduevinin giriş kapısının yakınında bir süre araç içinde bekletilen Çarkın, daha sonra araçtan indirilmeden, tekrar götürüldü.

AYHAN ÇARKIN YER GÖSTERMEYE SAPANCA’YA GETİRİLDİ

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması amacıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden yer gösterme işlemi için çıkarılarak bugün önca Silivri’ye götürülen Ayhan Çarkın, dün saat 22.10’da da Sapanca’ya getirildi. Ayhan Çarkın’ın, 15 Ocak 1994 tarihinde öldürülen Behçet Cantürk’ün şoförü Recep Kuzucu ile birlikte cesetlerinin atıldığı TEM Otoyolu’nun Sapanca Kurtköy mevkiine getirileceği geç saatlerde belli oldu.

Buradaki TIR parkında çok sayıda polis önlem aldı. Ayhan Çarkın’ın saat 22.10 sıralarında polis minibüsü ile getirildi. Çevresi güvenlik kordonu ile sarılan Çarkın, cesetlerin atıldığı belirtilen yerde yetkililere bazı bilgiler verdi. Basın mensuplarının yaklaşık 30 metreden izleyebildiği yer gösterme 20 dakika sürdü. Ayhan Çarkın yer gösterme tamamlandıktan sonra gezetecilerin, "Açıklama yapmak ister misin?" şeklindeki sorularını cevapsız bıraktı.

"Sapanca Hendek Düzce ölüm üçgeni" olarak bilinen bölgede, 15 Ocak 1994 tarihinde Behcet Cantürk ve şoförü Recep Kuzucu öldürüldükten sonra cesetleri TEM Otoyolu’nun Sapanca İlçesi’nin Kurtköy geçişinde yol kenarına atılmıştı. O tarihten sonra birçok hesaplaşmaların yaşandığı bölgede polis ve jandarma kayıtlarına göre 20’ye yakın ceset bulunurken, bölge ayrıca İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı, ortasından da TEM Otoyolu’nun geçmesi nedeniyle saklanma yeri olarak da biliniyor.

ÇARKIN’DAN İLGİNÇ İŞARET

Özel harekatçı eski polis Ayhan Çarkın, Sapanca, Düzce, Hendek ölüm üçgeninde öldürülen Behçet Cantürk’ün Sapanca Kurtköy TIR Parkındaki keşifi sonrasında götürüldüğü Sapanca İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bir süre kaldıktan sonra polis otosuna binerken gazetecilere başparmak, işaret ve orta parmaklarını kaldırıp el işareti yaptı.

Çarkın, ayrıca gazetecilere de teşekkür etti. Sapanca TIR Parkındaki tatbikat sonrasında geniş güvenlik önlemleri altında Sapanca İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen Ayhan Çarkın, burada Sapanca Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Temmuz ayında Giresun Bulancak ilçesine atanan ve bu keşif için Sapanca’ya gelen Cumhuriyet Savcısı Mustafa İsaoğlu’na ifade verdi.

Savcı İsaoğlu, 2 yıl önce Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na başvurup babasının öldürülmesiyle ilgili dilekçe veren Behcet Cantürk’ün kızının basvurusu üzerine Çarkın’ın ifadesini aldığı belirtildi. 2 saat Sapanca İlçe Emniyet Müdürlüğünde kalan Ayhan Çarkın, saat 00.30 sıralarında sıkı güvenlik önlemleri altında ilçe emniyet müdürlüğünden ayrılırken gazetecilerin ‘Bir şöy söyleyecek misiniz’ sorusuna "Söylecek her şeyi söyledim. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim" dedi. Ayhan Çarkın polis otosuna binerken çekim yapan gazetecilere sol eliyle baş parmak, işaret parmak ve orta parmalığını kaldırıp işaret yaptı. Ardından da gazetecilere el sallayıp veda etti.


Alıntı:posta

Hiç yorum yok: