10 Ocak 2012 Salı

İşte Eurovision Temsilcimiz


Azerbaycan'da gerçekleştirilecek Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye'yi Can Bonomo temsil edecek.


TRT, Eurovision'a gidecek adayı belirledi. Kıraç, Atiye, Sıla ve Hande Yener gibi isimlerin adaylık için adı geçmesine rağmen TRT sürpriz bir isimde karar kıldı.

TRT, uzun tartışmaların ardından bu yıl Bakü'de düzenlenecek Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye'yi Can Bonomo'nun temsil etmesine karar verdi. Bonomo Eurovision'a özel bir şarkı besteleyecek.

Daha önce Eurovision için Kıraç, Atiye, Sıla ve Hande Yener'in adı geçmişti ancak TRT yönetimi ters köşe yaparak, Eurovision için son dönemde özellikle klipleriyle adından söz ettiren Can Bonomo'yu seçti.

EUROVISION VE TÜRKİYE

Avrupa Yayın Birliği tarafından genellikle her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması, bir önceki yılın birincisinin ülkesinde gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yılın birincileri Eldar ve Nigar olduğu için, organizasyon bu yıl Azerbaycan'ın Bakü kentinde düzenlenecek.

1956 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen organizasyona Türkiye, ilk olarak 1975 yılında, Semiha Yankı'nın seslendirdiği "Seninle Bir Dakika" isimli şarkıyla katılmıştı, ancak Türkiye 1990'lara kadar gerçekleştirilen organizasyonların tümünde malesef puan tablosunun sonlarında yer aldı.

1979 yarışması Kudüs'te düzenlendiği için Türkiye, o yıl halk seçimi ile belirlenen Maria Rita Epik & 21. Peron'un "Seviyorum" isimli şarkısını yarışmaya göndermekten gazgeçmiş, yarışmadan çekilmişti ve favoriler arasında gösterilen bu şarkının yarışmaya katılmaması Avrupa'da büyük hayal kırıklığı yaratmıştı.

Dil konusunda özgürlük getirilmesi ve televoting sistemine geçilmesinin ardından (1997'da ve 1999'de düzenlenen yarışma gibi), Türk katılımları, önceki yıllara göre daha iyi sonuçlar aldılar. 1997'de Şebnem Paker, "Dinle" isimli şarkısıyla üçüncü oldu. 2003'te Sertab Erener "Everyway That I Can" isimli şarkıyla, Belçika'yı iki puanla geçerek, ülkeye ilk birinciliğini kazandırdı.

2004'te İstanbul'da yarışmaya ev sahipliği yapan Türkiye'yi bu yıl "For Real" isimli şarkıyla Athena temsil etti ve 195 puan ile dördüncü oldu. (Bu şarkı ile Türkiye, Eurovision tarihindeki en yüksek puanı kazandı) 2007'de Kenan Doğulu "Shake It Up Şekerim" isimli şarkısıyla dördüncü, 2008'de Mor ve Ötesi "Deli" isimli Türkçe şarkıyla büyük finalde yedinci oldu. 2009 yılında Türkiye, Hadise'nin "Düm Tek Tek" isimli şarkısıyla bir başka dördüncülük daha da elde etti. 2010'da, müzik grubu maNga "We Could Be the Same" isimli şarkısı ile birinci yarıfinali kazanarak, finalde ülkeleri için ikincilik gibi etkileyici bir sonuç elde etti. Şimdi Türkiye Can Bonomo'dan yeni bir başarı bekliyor

Alıntı:haberler.com

Hiç yorum yok: