9 Şubat 2012 Perşembe

"Ben de Toroğlu da teşvik aldık"


Ankaragücü ve Beşiktaş'ın eski Milli futbolcusu Melih Atacan, takım arkadaşı Erman Toroğlu ile ilgili Sporx.com'a gündemi değiştirecek açıklamalarda bulundu.
SPORX ÖZEL – Son dönemlerle ortaya koyduğu haberlerle ve şok belgelerle gündeme damgasını vuran Sporx.com bir tarihi röportaja daha imza attı. Özellikle Temmuz ayından bu yana süren şike soruşturması kapsamındaki duruşuyla dikkat çeken, bir dönemin önemli futbolcularından Erman Toroğlu'nun takım arkadaşı eski milli futbolcu Melih Atacan, Toroğlu hakkında Sporx.com'a gündemi değiştirecek açıklamalarda bulundu...

Atacan yaklaşık 4 yıl Erman Toroğlu ile A.Gücü forması altında birlikte forma giydiklerini belirterek, Toroğlu'nun da oynadığı ve 2-0 kazandıkları bir G.Saray maçı öncesi takım halinde teşvik primi aldıklarını açıkladı. Atacan, "Hatta o maçtan sonra biz aldığımız teşvik priminden malzemeciye olsun personele olsun biraz dağıtalım istedik. Erman efendi 'ben parama dokundurtmam' diye hır çıkarmıştı" dedi. Atacan, böyle bir olayı birlikte yaşadıkları Toroğlu'nun ekranlardan millete ahlak dersi vermesini içerlediğini beliterek, "Bu arkadaş sürekli her program çıkıp 'Teşvik primini alan da veren de şerefsizdir' diyor. Beni kızdıran olay bu. Benim burada üzerinde durduğum konu, bu haltı yiyenlerin 30 sene sonra çıkıp da şike yapmamış gibi alan da veren de şerefsiz demeleridir. Acaba bunu alıp vermek şerefsizlikse, bu haltı yiyip yapmadım demek nedir?" dedi.

İşte A.Gücü'nün, Beşiktaş'ın ve milli takımın önemli futbolcularından Ankara'nın efsane isimlerinden Melih Atacan'ın birbirinden çarpıcı o açıklamaları:

- Kaç yıl futbol oynadınız?

Futbola Petrol Ofisi takımında başladım. Daha sonra A.Gücü'nde oynadım ve ardından Beşiktaş'a transfer oldum. Milli takımlarda da forma giyiyordum; ama aşil tendomlarından geçirdiğim talihsiz bir sakatlık yüzünden futbolu bıraktım.

- Peki Erman Toroğlu ile kaç yıl birlikte oynadınız?

Ermanla A.Gücü'nde forma giydik. Sanırım 3-4 yıl oynadık.

- Peki futbol hayatınızda hiç şike veya teşvik olayına karıştınız mı?

Evet. Sanırım 3-4 defa başımdan teşvik olayı geçti. Açıkçası ben teşvik olayına o dönem farklı bakıyorum. Bugün de aynı şekilde bakıyorum. Bana göre teşvik primi şike ile aynı tutulamaz. Bugün örneğin ünlü spor markaları önemli futbolcularına oynayamayacakları maçlarda oynamaları için milyon dolarlar teklif ediyorlar. Aynı şey değil mi. Yine atletizm yarışlarında da bu sık sık oluyor. Mesela Ronaldo'nun sponsoru. Onu oynatmak için 1 milyon dolar teklif ediyor. Vuruyorlar iğneyi oynuyor. Yani ben şunu anlatmak istiyorum. Ben bir şey kaybetmek için değil kazanmak için yaptım ve ben teşvik olayına bu açıdan bakıyorum.

"ERMAN MEDYA MAYMUNLUĞU YAPIYOR"

- Peki Toroğlu'nun da forma giydiği bir maçta böyle bir teşvik olayı oldu mu?

Oldu tabii. Sanırım 1974 veya 75 yılıydı. Ve Cebeci Stadı'nda G.Saray'la oynadığımız ve 2-0 kazandığımız bir maçtan önce teşvik primi almıştık. Şimdi o kadroda oynayan 4-5 tane arkadaşımla hala görüşüyorum ve bunları onlarla da sık sık konuşuyoruz. Erman'da o kadronun içindeydi. Bize teşvik primi geldi. Normalde bu para takım kaptanı tarafından sahada forma giyen 11 kişi veya kadroda olan 16 kişiye dağıtılırdı. Ama kaptanımız bu gelen teşvik priminden kulüpte hizmet veren masöre ve ya malzemeciye de dağıtılmasını istedi. Buna ilk karşı çıkan Erman oldu. O gün ilk kavgayı çıkaran Erman'dı. Erman kaptanın bu şekilde karar almasına 'Paramın bir kuruşunu bile paylaşmam' diyerek karşı çıkmıştı. Şimdi bunu diyen bir insan çıkıpta "Teşvik primi alan da veren de şerefsizdir" diyorsa bu kardeşim ya medya maymunluğu yapıyor ya da bir yerlere oynuyor. Yani bunu söylediği zaman düşüneceksin. Bu takımda senle beraber top oynayan insanlar var, çoğu hayatta. Yani bunları bize şimdiye kadar kimse sormadı, bize bunları o zamanda sorsalardı, yaptık aldık derdik. Erman da böyle yapmalı.

- Peki bu teşvik nereden geldi, nasıl geldi?

Aradan 30 yıldan fazla geçti. Nereden geldiği filan önemli değil. O dönemler bu işler çok oluyordu. O zaman parayı harcayacak yeri bilmediğimiz için, gece kulüplerine ve saçma sapan yerlere harcıyoruz. O zaman hırs Fener'i, Beşiktaş'ı ve Galatasaray'ı yenmek. Bu zaten ekstra bir motivasyon yapıyor. Sen de o motivasyonla çıkıyorsun ve karşı takımı yeniyorsun. Sanada ödül diye bir şeyler veriyorlar. O zaman bunu şike olarak algılamıyorsun zaten. Bunu sana verilen teşvik diye algılıyorsun. Benim burada vurgulamak istediğim konu da birilerinin "Bu teşvik primini alan ve verenlerin şerefsiz" dediği noktada alıp da 'almadım' diyenlerin ne olduğu? Birilerine göre teşvik primi aldıkları için 'şerefsiz' olarak tanımlanan bu kişilerin, 20-30 yıl sonra çıkıp da hiç o işlere karışmamış gibi ahlak dersi vermeleri tuhafoma gidiyor. Yani 30 sene evvel bunu yaptıysan, çık söyle 'bu haltı ben de zamanında yedim' de.

"YÜREĞİ VARSA BENİ DAVA ETSİN"

- Siz yaptınız diyorsunuz yani ve takım arkadaşlarınızda bunu söylüyor ama Erman Toroğlu söylemiyor öyle mi?

Medya maymunluğu yaparak insanları yanıltmaya gerek yok. Biz bunu yaptık kardeşim. Yaptık derken bu teşvik primini aldık. Eee sende aldın Erman teşvik!... Çıkıp televizyonlara alan da veren de şerefsizdir dediğin zaman, bu laf sana da geliyor. Ben bu işi ahlaksız olarak görmüyorum. Bu benim görüşüm. O zamanki aklım böyleydi teşvik konusunda gerçi şimdi de aynı değişmedi. Benim oradaki amacım zaten yenmek. Ben çıkıp yeniyorum.

- Peki o takımdan başka bildiğimiz tanınmış hangi isimler var?

İsmail var bizim Tüfad başkanımız İsmail Dilber. Müjdat Yalman var. Zafer Göncüler bizden sonra Fenerbahçe'ye gitti o vardı. Köksal Mesçi var. Rahmetli olanlar var tabi Baskın abi, Tatar Metin, rahmetli Remzi Ringo vardı.

- Siz şimdi söylüyorsunuz ama Erman Toroğlu bu durumu inkar eder mi?

Erman inkar edebilir ama yüreği varsa beni dava etsin. Biz Erman'ı küçük düşürmek ya da karalamak için bir şeyler söylemiyoruz. Medya maymunu da değiliz. Benim reklama falan hiç bir şeye ihtiyacım yok. Üstüne basa basa söylüyorum benim kızdığım olay. Bu işi yapanlara şerefsiz diyor ama zamanında bizde bu haltı yedik diyemiyor. Bizim Erman ile durumumuz falan yok. Erman benim için zavallı bir adam.

- Hayatınızda sadece bir kez mi teşvik primi aldınız?

Bir kaç kez olmuştur. Şimdi Ziya Ağabey (Şengül) bilmiyor mudur o dönemde kimler ne yapıyordu. Ziya Ağabey hiç bir zaman konuşmaz. Şimdi ağzını açmaz. Orada Gökmen bilmiyor mu kimin ne yaptığını? Ben ahlaklı insanların cesaret gösteremeyip söyleyemedikleri için çıkıp konuştum. Ahlaksız insanlar cesaret edip konuşuyor onlara karşı ben konuştum. Erman benim için hiç problem değil zaten. Erman benim için zavallının tekidir. Size yemin ediyorum yolda görsem Erman Toroğlu'nu selam vermem. Çünkü Fenerbahçeli rahmetli Hüseyin'e iftira atmıştı. O'na şikeci demişti. O yaptıklarını ben ve takım arkadaşlarımız kolay kolay unutmaz. Yani ben ordan da Erman'a çok kızıyorum. İnsanları bir dakikada karalıyor. Bu çok ayıp bir şey

Alıntı:sporx

Hiç yorum yok: