30 Mart 2012 Cuma

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nazlim.netDoğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? sorsuna cevap veriyor
Kullanılan doğum kontrol hapının maksimum etkili olabilmesi için ilk kural düzenli olarak alınmasıdır.

Haplar iki şekilde ambalajlanmıştır. İlkinde 21 hormon hapı vardır. Her gün bir adet hap yutulur ve tamamı bitince yeni hapa başlamadan önce yedi gün ara vermek gerekir. Bu yedi günde normal bir adet kanaması olur. Haplara yedi gün ara verdikten sonra tekrar başlamayı unutanlar için 28 haplık kutular vardır. Bu her gün bir hap alma düzenini korur. Paketin içinde, diğerinde olduğu gibi, 21 tane hormon hapının yanında yedi günlük arada alınmak üzere yedi tane de yalancı” şeker hapı vardır. Bir paket bitince ikincisine başlanır.

*Hapları düzenli olarak hergün ve aynı saatte olmak üzere bir tane şeklinde kullanınız.
Doğum kontrol hapı almayı unuttuğunuz bir gün olursa ertesi gün çift doğum kontrol hapı almalı, yada birkaç gün boyunca cinsellikten uzak durmalısınız,
Doğum kontrol hapları, kalp problemi olanlarda sakıncalı olabilmektedir. Bu tür rahatsızlığı olan kişiler doğum kontrol hapları kullanmamalıdırlar.
Doğum kontrol hapları içerdiği hormonsal etki sebebiyle az da olsa iştah açıcı etki gösterebilmektedir. Bu nedenle doğum kontrol haplarını kullanırken fazla yemekten kaçınmalı, spor ve egzersizlere önem göstermelisiniz.
Doğum kontrol hapı, 40 yaş üstü ve sigara kullanan kadınlarda kullanılması sakıncalı bir yöntemdir.
Gebe olanlar ve gebelik şüphesinde bulunanlar da doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.
Son olarak karaciğer problemleri olan kişiler doğum kontrol hapı kullanmadan önce doktorlarına mutlak suretle danışmalılar.

Hiç yorum yok: