3 Mart 2012 Cumartesi

Kadınlar Hangi Erkekleri Çekici Buluyor?


İskoçya'da yapılan bir araştırma, kadınların arzuladıkları erkekler ile ilgili ilginç bir detayı ortaya koydu...
Yetişkin erkeklerde bağışıklık sisteminin kuvvetli olması, kadınlara karşı çok daha 'çekici' görülmelerini sağlıyor olabilir mi?

İskoçya'daki Abertay üniversitesi'nde yapılan araştırmada, bilim adamları güçlü bir bağışıklık sisteminin erkeğin seksüel çekiciliği açısından oldukça etkili olabileceğini gözler önüne seriyor. Hatta, öyle ki bağışıklık sistemi kuvvetli olan erkekler, kaslı ve düzgün vücut hatlarına sahip fit erkeklerden bile daha çekici görülebiliyorlar.

Yapılan açıklamalarda erkeklerdeki testosteron düzeyi, stres hormonu olan kortizol seviyesi ve yüz hatlarının çekiciliği arasında muhakkak bir ilişki var. Araştırmacılar, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip erkeklerin yüksek testosteron seviyesine sahip oldukları ve bunun da çekicilikte belirleyici bir faktör olduğunu belirtiyor. Evet, vücudundaki testosteron seviyesi yüksek olan bir erkeğin yüz hatları daha erkeksi ve dolayısı ile çekici olabilir fakat bilim adamları testosteronun bağışıklık fonksiyonlarını ne denli etkilediğini tam olarak açıklayamıyor.

Letonya'da gerçekleştirilen araştırmada, 74 yetişkin erkek katılımcının hepatit aşısı sonrası vücutlarındaki bağışıklık sistemlerinin nasıl bir davranış gösterdiğine bakılmış. Vücutlarındaki kortizol ve testosteron değerleri de ölçülmüş. Aynı yaş grubundaki Letonyalı kadınlardan bu 74 erkeğin fotoğraflarına bakmaları ve çekicilik açısından her birine hızlıca 1 ile 10 arasında puan vermeleri istenmiş. Elde edilen sonuçlar değerlendirildikten sonra;

Testosteron seviyesi yüksek erkeklerin kuvvetli bağışıklık gösterdikleri,

Kuvvetli bağışıklık sistemine sahip olan ve testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin en yüksek puanları topladıkları,

Düşük testosteron seviyesinin yüksek kortizol ile ilişkilendirilebileceği ve kortizolun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebildiği görülmüş.

Daha önce yapılan türlü araştırmalarda aslında erkeklerin testosteron seviyeleri ve bağışıklık sistemleri arasında bir ilişki olduğu belirlenmişti. Fakat İskoçya'da yapılan bu yeni çalışma, çekicilik ve bağışıklık sistemi arasındaki korelasyonu gözler önüne seren ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Bazı hayvanlar, özellikle de dişi kuşlar; neslin sağlıklı şekilde sürmesi için bağılıklık sistemi kuvvetli olan erkek kuşlarla çiftleşmeye meyilli. Bazı bilim adamları, kadınların da aslında buna benzer basit bir içgüdüye sahip olduklarını savunuyor.

Araştırma farklı yaş gupları ve kültürlerde yapılmadıkça şimdiden bulgularla ilgili kesin birşeyler söylemek henüz erken sanki... Siz ne düşünüyorsunuz?
Alıntı:Kadın.Haberler.com

Hiç yorum yok: