16 Mart 2012 Cuma

Türk Sinema Tarihinde Yeni Rekor


Gişe rakamı kayıtlarının tutulmaya başlandığı 2005 yılından bu yana Türk sinema tarihinde bir rekor kırıldı.
!Gişe rakamı kayıtlarının tutulmaya başlandığı 2005 yılından bu yana Türk sinema tarihinde bir rekor kırıldı.

Bu yılın ilk çeyreği; 15 milyon 237 bin 335 seyirci sayısıyla yedi yıldır, sinemaya en çok gidilen dönem olarak kayıtlara geçti. Rekorun kırılmasında en büyük pay ise şimdiden 5.5 milyon seyirciye ulaşan "Fetih 1453" filmine ait.

49 yerli ve yabancı film arasından sıyrılan "Fetih 1453"ün, toplamda 6.5 milyon seyirciye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu sonuca en yakın rakam; 3 milyon gişe yapan "Recep İvedik 3"ün vizyonda olduğu 2010'da, tüm senede 14 milyon 936 bin 643 seyirciydi.

FETİH 1453

Babası II. Murat'ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in bir ideali vardır: Bizans İmparatorluğu'nun son toprağı olan Konstantinapolis'i, Osmanlı Devleti'ne katmak.

Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir... Osmanlı Devleti'ni imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet'in, 1451 yılında henüz İstanbul'u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında.

3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy üstlenirken senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan'a; Prof. Dr. Feridun Emecen, Doç. Dr. Hülya Tezcan, Doç. Dr. Gülgün Köroğlu ve sanat tarihçisi Massimo Farinelli'den oluşan geniş bir danışman kadrosu da eşlik etti.

Yapım süreci 2009 Eylül'ünde başlayan ve 2012'nin Ocak ayında tamamlanan film, Türkiye'nin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de gösterime girdi.

Alıntı:haberler.com

Hiç yorum yok: