6 Nisan 2012 Cuma

Kalp Krizi Riski

Nazlim.Net Kalp Krizi Riski sorusuna cevap veriyor
Bilim adamları, ani ölümcül kalp krizi ile biyolojik saat arasında moleküler bir bağlantı buldu. Araştırmaya göre, kalp rahatsızlığı sonucu ölüm ihtimalinin en yüksek olduğu zaman, sabah saatleri.

ABD'nin Ohio eyaletindeki Case Western Reserve Üniversitesi bilim adamlarının araştırmasına göre, ani kalp rahatsızlığı sonucu ölüm ihtimalinin en yüksek olduğu zaman, sabah saatleri. Risk daha sonra düşüyor ve akşama doğru yeniden artıyor.

Bilim adamları, biyolojik saate göre çalışan ve gün içerisinde değeri sürekli değişen Klf15 proteininin kalp atışlarını kontrol eden iyon kanalları üzerinde etkili olduğunu buldu.

Bilim adamları, genetik değişikliğe uğrattıkları farelerin bir bölümünde hiç Klf15 proteini bulunmamasını, diğer grupta ise fazla olmasını sağladı. Her iki durumda da hayvanların kalp ritm bozukluğu sonucu ölme ihtimali yükseldi.

Fareler üzerinde yapılan deneyde elde edilen sonuçların insanlarda da alınması durumunda kalp damar hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yeni yöntemlere kapı aralanabileceği belirtildi.

Hiç yorum yok: